Століття боротьби за власну ідентичність та незалежність!
Століття супротиву компартійним утискам та мордовським таборам!
Століття героїв, що вистояли, перемогли!
Століття, що не має права бути забутим!

На виконання Указу Президента України №17/2016 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років», що знаменували відродження української державності у формі Української Народної Республіки, Української Держави і Західноукраїнської Народної Республіки, їх значення для відновлення Україною незалежності у 1991 році, утвердження історичної єдності земель, консолідації суспільства, зміцнення міжнародного авторитету України, 19 жовтня 2017 року колективи кафедри етнології та краєзнавства Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова,спільно з Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України та Інститутом історії України НАН Українив актовій залі НПУ імені М.П. Драгоманова провели Міжнародну наукову конференцію «Українська нація у боротьбі за збереження ідентичності й відродження державності (1917 – 2017 рр. ). До 100-річчя УНР».
  Вітання учасникам конференції надіслали заступник Голови Верховної Ради України – О. І. Сироїд, Посольство Австрійської Республіки в Україні, директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України, д.і.н., професора, член-кореспондент НАН України О.О. Рафальський та Голова наглядової ради НПУ імені М. П. Драгоманова В.А. Ющенко.
   У роботі конференції прийняли участь понад 130 академічних вчених, представників професорсько-викладацького складу вузів України, Польщі, Угорщини, вчителів середніх навчальних закладів, працівників музеїв, аспіранти і студенти. Серед них понад 34 доктори і 35 кандидатів наук. Академік НАН України М. Г. Жулинський, члени-кореспонденти НАН України О. О. Рафальський, О. П. Реєнт, В. М. Даниленко. Видатні історики: проф. С.В. Кульчицький, В.І. Марочко, В.І. Сергійчук, В.Р. Верстюк, Ю.І. Терещенко та ін.
Учасники конференції вшанували хвилиною мовчання загиблих героїв національно-визвольної боротьби і поклали квіти до пам’ятника М. Грушевського.
   Планерне засідання відкрив ректор НПУ імені М.П. Драгоманова, академік НАПН України, член-кореспондент НАН України В.П. Андрущенко. Він наголосив на необхідності дослідження і усвідомлення величезного значення боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі, творців національної державності, значення для розбудови новітньої української державності, а також відзначив вагомий внесок колективу кафедри етнології та краєзнавства, очолюваної професором П.М. Чернегою у вивчення історії, етнології й культури України та проведенням протягом останніх десяти років 8 міжнародних конференцій і низки круглих столів з актуальних наукових проблем.
Надзвичайно натхненим стало вітальне слово Героя України, борця за волю і державну незалежність українського народу – Левка Григоровича Лук’яненко, який наголосивпро необхідність відновлення історичної пам’яті та об’єктивності в оцінці історичних подій, за яких український народ боронив свободу, за що поплативсядесятками мільйонів жертв.
  З вступним словом виступив заступник директора Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України, д.і.н., професор, О.М. Майборода, який наголосив, що тема конференції є надзвичайно актуальною сьогодні, коли український народ веде боротьбу з російським окупантами і колабораціоністами Донбасу за збереження територіальної цілісності і незалежності України. Він підкреслив вагоме значення проголошення УНР у формуванні національної ідеї і творення української національної ідентичності, у витворенні з величезної етнічної маси українського народу української нації, як суцільного культурного організму, здібного до самостійного культурного й політичного життя.
Під час роботи конференції учасники мали змогу ознайомитись з книжковою виставкою підготовленою співробітникам Наукової бібліотеки НПУ імені М. П. Драгоманова, зокрема, директором бібліотеки, к. пед. н. Л.В. Савенковою та завідувачем інформаційно-бібліографічного відділу, к.і. н. Ю.І. Левченко.
  Цікавим доповненням виступів доповідачів стала мультимедійна презентація, що містила фотохроніку і статистичні дані по теми конференції підготовлена студентами і аспірантами історичного факультету НПУ ім. М.П. Драгоманова.
Науково-практичну частину та підведення підсумків учасники конференції продовжили у стінах факультету історичної освіти НПУ ім. М. П. Драгоманова.
  Колектив кафедри етнології та краєзнавства висловлює щиру вдячність всім хто долучився до організації і проведенні заходу, а особливо д.ф.н. проф., члену-кореспонденту НАН України, академіку НАПН України В.П. Андрущенко.; д.ф.-м.н., проф., проректору з наукової роботи НПУ імені М.П.Драгоманова Г. М.Торбіну; проректору із науково-педагогічної та адміністративно-господарчої роботи НПУ імені М. П. Драгоманова професору М. С. Корецю; к.і.н., проф., проректору з навчально-методичної роботи гуманітарних факультетів І.Г.Ветрову.
Слава Україні!!!
Героям Слава!!!