Історія лабораторії

Історія лабораторії

В 1969 р. у Київському педагогічному інституті ім. А. М. Горького був відкритий історичний факультет. Читати курс археології для студентів факультету з Інституту археології (Київ) була запрошена Надія Михайлівна Кравченко, яка незадовго до цього захистила кандидатську дисертацію. У роки своєї викладацької діяльності саме вона зуміла створити й згуртувати навколо себе групу студентів, які змогли займатися поглибленим вивчанням археологічних дисциплін. Це творче об‘єднання студентів не мало офіційного статусу. У ті роки воно було відоме як гурток археології, факультет, група й т.д. Офіційною була тільки літня археологічна практика, на базі якої й була створена постійно діюча археологічна експедиція.

Із самого початку визначилася тематика й географічний район досліджень експедиції. Центральною стала проблема походження й ранні етапи слов'ян, що природно визначило й коло археологічних пам'яток, час існування яких укладався в рамки 1 тисячоріччя н.е. Свої роботи експедиція почала із хвойкинських місць, тобто в окрузі с. Трипілля й Черняхів, де наприкінці 19 ст. В. В. Хвойко відкрив епонімні пам'ятки таких добре відомих нині археологічних культур як трипільська й черняхівская. Результатом цих розвідок стало відкриття серії археологічних пам'яток у районі міста Обухів. Деякі з них такі як Дерев’яна (могильник черняхівской культури), Обухів 1 й 1а (поселення й могильник черняхівской культури), Обухів 2, 4 й 7 (багатошарова пам'ятка з матеріалами слов'янських культур 1 тисячоріччя н. э), Обухів 3 (поселення київської культури), майже на 30 років стали опорними пам'ятками, де проводилися широкомасштабні археологічні розкопки. Останні розкопочні роботи, які провела археологічна експедиція педінституту на Обухівській групі пам'яток став 1992р. З 1993 по 1995р. експедиція проводила розкопки на черняхівскому поселенні Малополовецке 2. З 1995 і по нинішній час роботи ведуться на могильнику черняховской культури в с. Велика Бугаївка.

Експедиції вдалося провести широкомасштабні археологічні розвідки на правобережжі Київського Подніпров'я, у результаті яких було відкрито й обстежено більше ста пам'яток 1 тисячоріччя н.е. З 1 січня 1998р. експедиція одержала офіційний статус як навчальна науково-дослідна лабораторія археологічних досліджень історичного факультету Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова . У цей час роботою лабораторії керує доцент кафедри історії та археології Руслан Германович Шишкін.

Your IP: 18.207.238.169
Server Time: 2019-12-09 23:32:58